Motywy literackie w „Małym Księciu” - strona 2
      Mały Książę | inne lektury | kontakt | reklama | Wersja mobilna
streszczeniebohaterowieopracowanietest   

Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Lektury -> Mały Książę

Motywy literackie w „Małym Księciu”

Motyw chciwości

Człowieka chciwego i zachłannego reprezentuje Bankier. Życie schodzi mu na liczeniu gwiazd. Gwiazdy, które „posiada” zapewniają mu bogactwo. Bogactwo zaś pozwala na kupno kolejnych gwiazd, o ile ktoś je znajdzie. Bankier uważa się za człowieka chciwego, nigdy nie marzy. Nie ma czasu na cieszenie się swym majątkiem, ponieważ całkowicie pochłania go liczenie kolejnych gwiazd. Bankier posiada gwiazdy dla samego faktu posiadania. Jego zachowanie nie było pożyteczne, ponieważ nic dla swych gwiazd nie był w stanie uczynić, w porównaniu do Małego Księcia, który był użyteczny dla swego kwiatu i trzech wulkanów.

Motyw nałogu

Motyw nałogu i uzależnienia poznajemy, gdy Mały Książę odwiedza planetę Pijaka. Nałogowiec nie ma siły, by walczyć ze sobą. Wciąż się oszukuje, jest słaby. Popadanie w uzależnienie tłumaczy chęcią zapomnienia o wyrzutach sumienia. Te z kolei powoduje fakt pozostawania w nałogu. Jego postępowanie przeczy logice.

Motyw próżności

Pojawia się podczas odwiedzin głównego bohatera na planecie Próżnego. Człowiek ten był nałogowo uzależniony od pochwał i komplementów. Był przekonany, że wszyscy inni żyją po to, by go podziwiać. Gdy Mały Książę klaskał, Próżny kłaniał się swym zabawnym kapeluszem. Człowiek próżny nie słuchał innych, był skupiony wyłącznie na sobie. Swą postawą budził śmieszność.

Motyw władzy

Pojawia się podczas wizyty Małego Księcia na planecie Króla. Majestatyczny władca wraz ze swym gronostajowym płaszczem zajmuje całą planetę. Cieszy go wydawanie rozkazów, jednak nie stawia nierozsądnych żądań. Ośmieszyłyby one autorytet jego władzy. Tak naprawdę, jego panowanie jest pozorów, a Król pragnie tylko zachowania sztucznej etykiety. Władca jest pewny siebie, pragnie decydować o losie innych, jednak czuje się samotny i pozostaje sam.

strona:    1    2  


Zobacz inne artykuły:

Inne
„Mały Książę” - streszczenie szczegółowe
„Mały Książę” - streszczenie w pigułce
Antoine de Saint-Exupry - biografia
Charakterystyka Małego Księcia
„Mały Książę” - bohaterowie
„Mały Książę” - plan wydarzeń
Geneza „Małego Księcia”
Symbolika w „Małym Księciu”
Gatunek i budowa „Małego Księcia”
Czas i miejsce akcji „Małego Księcia”
Problematyka „Małego Księcia”
Motywy literackie w „Małym Księciu”
Motyw wędrówki w „Małym Księciu”
„Mały Książę” - najważniejsze cytaty

Tagi:
Partner serwisu: